Nieruchomości jako inwestycja – mieszkania rynek wtórny

6Inwestowanie pieniędzy może przybrać bardzo wiele twarzy. Istnieje duże grono zwolenników inwestycji pewnych, czyli takich jak lokaty bankowe. Utarło się także, że warto mieć także odłożonych trochę walut obcych i kilka gram złota. Każda z tych metod oczywiście jest dobra i może przynieść całkiem przyzwoite zyski w perspektywie zarówno krótkich, jak i długich terminów. Jednak na takie inwestycje stać jest większość z nas. A co z inwestycjami nieco większymi, takimi jak na przykład zakup nieruchomości? Czy jeszcze dziś się one opłacają?
Jeszcze kilka lat wcześniej inwestycje związane z kupowaniem lokali pod późniejszą sprzedaż lub wynajem była dość popularna. Raz, że ceny za metr kwadratowy były trochę niższe, a dwa, że kredyty były tańsze i bardziej dostępne. Dziś sytuacja wygląda nieco inaczej. Znaczenie ciężej jest dostać kredyt na kupno lokalu, ale jeśli już się uda, to obecnie jest na to dobry moment, bo po obniżeniu przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych, kredyty hipoteczne staniały dość znacząco. Co do ceny nieruchomości, to w tej materii jest różnie. Jedne miasta, takie jak Warszawa czy Łódź, odnotowują ostatnio wzrosty w cenach za lokale mieszkalne i usługowe. Z kolei Białystok i Lublin stają się coraz tańsze i tutaj inwestorzy mają ułatwione zadanie.
No właśnie, tylko powstaje pytanie, czy się opłaca? Okazuje się, że miasta, w których mieszkania rynek wtórny tanieją, należą do grupy miast, które nie za dobrze stoją w kwestii bezrobocia. Co za tym idzie domy i mieszkania deweloperskie kraków sprzedają się tam słabiej, a lokale usługowe często czekają długimi miesiącami na kogoś, kto będzie skłonny zapłacić za wynajem.
Inwestycje związane z nieruchomościami wcale nie muszą być tak łatwe jak to się wydaje. W końcu przez okres między kupnem i sprzedażą bądź wynajmem, trzeba opłacać rachunki i dbać o to, by rozreklamować swój lokal. Często też trzeba podzielić się z agentem, który pomoże nam znaleźć nabywcę na nasz lokal. Zainwestowanie w ten sposób wymaga więc sporej analizy rynku i odrobinę cierpliwości.

Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.