Inwestycje w nieruchomości

10Przez ostatnie dwa – trzy lata rynek nieruchomości przeżywał mały kryzys. Wszystko wiąże się oczywiście z wysokimi cenami mieszkań, a także z trudno dostępnymi kredytami. Do sławnego kryzysu bankowego w USA kredyty hipoteczne dostawali niemal wszyscy. Była praca i kilka tysięcy zarobków łącznie ze współmałżonkiem? Decyzja pozytywna, pieniądze przesłane, nieruchomość kupiona. Jednak po zachwianiu rynku, banki ostrożniej zaczęły podchodzić do tematu pożyczania tak dużych pieniędzy każdemu klientowi. Trochę za sprawą władz bankowych, a trochę za sprawą Komisji Nadzoru Finansowego, która nakazała obostrzenia w przyznawaniu kredytów pod zakupy domu czy mieszkania.
Po wydarzeniach z przełomu lat 2008/2009 coraz trudniej było o kredyt hipoteczny. To oczywiście utrudniło bardzo wielu, a innym wręcz uniemożliwiło inwestycje w nieruchomości. Jednak wcale nie jesteśmy skazani na porażkę. Po kilku sezonach posuchy kredytowej, ceny hipotek znacznie spadły i obecnie jest dużo większa szansa na to, by kredyt na dom czy mieszkanie dostać.
Inwestycje w nieruchomości są jednym z popularniejszych kierunków na szybkie zarobienie sporych pieniędzy. Niektórzy mogą stwierdzić, że pożyczanie pieniędzy od banku po to, by kupić i sprzedać mieszkanie jest nieco nie na miejscu.
Załóżmy jednak, że pożyczamy 250 000zł. Kupujemy za maksimum 220 000zł mieszkanie i za resztę kwoty przygotowujemy je do sprzedaży. Po odpowiednim wyremontowaniu i zaprowadzeniu tam wysokiego standardu, cena takiego mieszkania może wynieść np. 280 000zł – 300 000zł. Gdyby tak zarobić na takiej operacji 30 000zł – 50 000zł, to chyba nikt nie mógłby powiedzieć, że to zły pomysł?
A co dalej? Załóżmy, że otrzymaliśmy 280 000zł za to mieszkanie. Za kolejne 200 000zł kupujemy lokal, remontujemy go za 30 000zł, a resztę spłacamy do banku, żeby odsetki z kredytu nie zjadały nas za mocno. W ten sposób szybko spłacimy kredyt hipoteczny, a kolejne lokale, które kupimy i sprzedamy będą przynosić nam już czysty zysk. Warto więc pomyśleć nad tym tematem w kontekście zarabiania dużych pieniędzy.

Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.