Czym jest architektura?

Na czym polega sens ludzkiego życia? W miarę jak człowiek rozwijał się przez tysiąclecia, to pytanie miało coraz to inne odpowiedzi. Dawniej sensem życia było przetrwanie, później zdobywanie, jednak z czasem ludzie zaczęli wymagać więcej, żeby zaspokoić wyższe potrzeby. Takimi potrzebami mogły być na przykład sztuka lub architektura. Drewniane domki przestały zadowalać ludzi, a gołe ściany były przeznaczone dla tych, którzy nie mieli pieniędzy na to, by architektura ich domu była bardziej urozmaicona.
Czym jest sama architektura? Otóż jest ona nauką i zarazem sztuką, która polega na projektowaniu i wykonywaniu budynków i pozostałych budowli przestrzennych. Do głównych jej zadań należy także organizowanie przestrzeni, której ludzie używają. Nie należy jednak mylić architektury z inżynierią. Ta pierwsza jest bardziej czymś w rodzaju sztuki. Jak zorganizować przestrzeń tak, by była funkcjonalna? Jakich materiałów użyć, by komponowały się ze sobą w jedną, ciekawą całość? Jak zaprojektować pomieszczenie, żeby było dobrze oświetlone? Jak sprawić, żeby budynek wyglądał ciekawie, ładnie i estetycznie? To zadania architekta. Z kolei inżynier, mówiąc nieco żartem, jest osobą, która musi ostudzić zapędy architekta i powiedzieć, co zrobić, żeby to wszystko się nie zawaliło, formując się w mało estetyczną kupkę gruzu. Inżynier jest więc odpowiedzialny za wytrzymałość, architekt za wygląd i funkcjonalność projektu.
Jednak architektura nie zajmuje się tylko samymi budowlami z kamienia. Projekty architektów mogą równie dobrze obejmować krajobrazy. Tutaj projektant ma do dyspozycji roślinność, elementy wodne, ale także wszelkiego rodzaju budowle.
Architektura od niepamiętnych czasów jest bardzo prestiżowym zajęciem. Dawniej bogatsze miasta w Grecji szczyciły się pięknymi budowlami. Tak samo, jeśli chodzi o późniejsze Cesarstwo Rzymskie, którego najwspanialsze budowle możemy podziwiać do dziś. Najpiękniejsze miasta obecnej Europy mogą nosić to miano właśnie dzięki nietypowej architekturze.

Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.